ثبت شرکت صادرات و واردات

1396.09.25

ثبت شرکت صادرات و واردات : صادرات و واردات و همچنین تجارت بین المللی یکی از رشته هایی می باشد که انسان از زمان قدیم به آن پرداخته است و فعالیت در این موضوع تاریخچه ای قدیمی دارد، امروزه نیز با توجه به وسیع شدن سطح ارتباطات بین المللی فعالیت تجاری رشد چشمگیری داشته است و افراد زیادی مایل به فعالیت در شکل امروزی و مدرن این رشته می باشند . یکی از نخستین گام ها در راه انداز این کسب و کار نیز ثبت شرکت می باشد. در این مطلب به بررسی شرایط و مدارک ثبت شرکت در این رشته می پردازیم.

ثبت شرکت صادرات و واردات

صادرات به معنای انتقال کالا یا خدمات از یک کشور به کشور دیگر است، به نحوی که این انتقال از مسیر رسمی و گمرگی بین کشورها صورت گرفته باشد. در این مرحله فروشنده کالا یا خدمات را (صادر کننده) و خریدار کالا یا خدمات را ( وارد کننده ) می نامند. صادرات نقطه آغاز برقراری ارتباط اقتصادی با سایر کشورهاست و یکی از مهمترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی کشور می باشد. در آمد حاصل از این فروش تولیدات و یا خدمات به کشورهای دیگر ،در آمد ارزی کشور نامیده می شود که تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی کشوره دارد .

حال می پردازیم به بررسی موارد قانونی جاری بر امر صادرات و واردات . به موجب ماده ۲ قانون مقررات صادرات و واردات ، کالاهای صادراتی و وارداتی به سه گروه تقسیم می شوند :

 1. کالای مجاز : کالایی است که صدور یا ورود لن با رعایت ضوابط نیز به کسب مجوز ندارد .
 2. کالای مشروط : کالایی است که صدور یا ورود آن با کسب مجوز امکانپذیز است .
 3. کالای ممنوع : کالایی است که صدور یا ورود آن به موجب شرع مقدس اسلام و یا به موجب قانون ممنوع می باشد .

مراحل ثبت شرکت صادرات و واردات

قالب مناسب جهت ثبت شرکت صادرات و واردات همانند بسیاری از دیگر شرکت ها به صورت ثبت شرکت سهامی خاص و یا ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد . همچنین توجه داشته باشید که جهت اقدام به صادرات و واردات علاوه بر ثبت شرکت نیاز به اخذ کارت بازرگانی خواهید داشت در ضمن مهم است که موضوع صادرات و واردات در اساسنامه و موضوع فعالیت شرکت بطور واضح ذکر شود .

مدارک لازم جهت ثبت شرکت واردات و صادرات عبارت است از :

 1. کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه اعضای هیات مدیره،بازرسین و تمامی سهامداران چنانچه مدیر عامل خارج از اعضای هیات مدیره باشد.
 2. کپی روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن ( در صورت وجود تغییر)
 3. تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت و واردات و صادرات امضا شده باشد . (۲ نسخه)
 4. تکمیل تقاضانامه شرکت چند منظوره که ذیل آن توسط سهامداران شرکت واردات و صادرات امضا شده باشد . (۲ نسخه)
 5. صورتجلسه مجمع عمومی هیات مدیره و موسسین که توسط مدیران منتخب مجمع،سهامداران و بازرسین امضا شده باشد.
 6. شرکتنامه شرکت واردات و صادرات و تکمیل آن (۲ نسخه) .
 7. اساسنامه شرکت چند منظوره ممهور به مهر شرکت و امضاء تمامی سهامداران (۲ نسخه).
 8. ارائه ی گواهی عدم سوء پیشینه برای اعضای هیات مدیره .
 9. ارائه معرفی نامه نمایندگان .

در صورتی که سهامداران و اعضاء هیات مدیره شرکت واردات و صادرات از بین اشخاص حقوقی انتخاب شده باشند:

 • اخذ مجوز در صورت تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها
 • تایید هیات مدیره مبنی بر اینکه شرکت چند منظوره غیر دولتی می باشد.
 • محاسبه هزینه های ثبت توسط قسمت حسابداری اداره ثبت شرکت ها و پرداخت هزینه ها
 • ارائه تقویم نامه کارشناس رسمی دادگستری چنانچه قسمتی از سرمایه شرکت غیر نقدی باشد به این صورت که به شکل اموال منقول و غیر منقول باشد و اگر اموال غیرمنقول جزء سرمایه شرکت قرار گرفته باشد،ارائه مستندات مربوطه ضرورت دارد.

نکته مهم : اخذ کارت بازرگانی برای شرکت واردات و صادرات ضروری است در حقیقت کارت بازرگانی جوازی است که به واسطه ان افراد حقیقی و حقوقی می تواند به امر تجارت بپردازد.

لینک کوتاه
کپی شد .
امتیاز به این مطلب
جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره ثبت شرکت ، ثبت برند و سایر خدمات مرتبط در حوزه ثبتی با کارشناسان ثبت صدرا ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نوع و مسیر خدمات خود را دریافت نمایید. ما به شما این قول را می دهیم که در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت خدمات شما را انجام دهیم .

02126353621