انحلال شرکت

تاریخ بروز رسانی مطلب :‌ 1398-05-13

مراحل انحلال شرکت : گاهی شرکا و اعضای هیئت مدیره شرکت ها به دلایلی تصمیم به منحل کردن شرکت میگیرند و یا به دلایل دیگر شرکت منحل اعلام میگردد که در این متن به انحلال انواع شرکت و شرایط آن میپردازیم.

انحلال شرکت سهامی

برای انحلال شرکت سهامی باید مجمع عمومی فوق العاده تنشکیل شود و در این مجمع صورتجلسه تنظیم میشود . حضور کلیه سهام داران در این مجمع برای این تصمیم الزامی میباشد. نتیجه انحلال شرکت سهامی، تصفیه و تقسیم اموال آن است. باید در این مجمع حتما هیئت رئیسه معرفی شود و ارائه مجمع به عهده هیئت رئیسه میباشد.

انحلال شرکت با مسئولیت محدود

قابلیت دارا بودن عمر نامحدود برای شرکتهای با مسئولیت محدود ، باعث نمیشود که بنا به ضرورت، به حیات شرکت تجاری خاتمه داده نشود. برای انحلال شرکت با مسئولیت محدود باید مجمع عمومی فوق العاده تنشکیل شود.

نکات بیشتر درباره انحلال شرکت بامسئولیت محدود موارد انحلال شرکت با مسئولیت محدود را بخوانید.

انحلال شرکت تعاونی

برای انحلال شرکت تعاونی ابتدا باید به اداره تعاون مراجعه کرد و تصمیم انحلال شرکت تعاونی را به آنجا اعلام نمود پس از تاییدیه اداره تعاون و دادن موافقت انحلال میتوان در اداره ثبت شرکت ها هم نسبت به انحلال این نوع شرکت اقدام نمود.به عبارتی انحلال شرکت تعاونی یک بار در اداره تعاون آن شهر اعلام میگردد و مراحلش طی میشود و یک بار مراحل انحلال در اداره ثبت شرکتها صورت میگیرد.

در چه زمانی شرکت منحل اعلام میشود:

  1. اگر شرکت مدت معینی برای فعالیت خود مشخص کند و آن زمان بگذرد شرکت منحل اعلام میشود.
  2. زمانی که شرکت موضوعی را برای فعالیت خود اعلام کرده باشد و دیگر انجام آن موضوع امکان پذیر نباشد.
  3. زمان ورشکستگی درصورت اعلام ورشکستگی
  4. زمانی که اعضا در مجمع تصمیم به انحلال شرکت کنند.
  5. در زمانی که دادگاه حکم فطعی برای انحلال شرکت صادر کند( دلایل زیادی میتواند وجود داشته باشد که دادگاه حکم انحلال صادر کند به طور مثال دعوا و شکایت شرکا و سهامداران از همدیگر )

مشخص شدن مدیر تسویه برای انحلال شرکت

برای انحلال انواع شرکت باید مدیر تسویه مشخص گردد . پس از انحلال شرکت مدیران دیگر هیچ سمتی در شرکت ندارند در زمان انحلال ممکن است شرکت یکسری کار های ناتمام داشته باشد که مدیر تسویه این کارها را به عهده میگیرد و باید در نظر داشت که مدیر تسویه باید شخصی مورد اطمینان تمام اعضا باشد .مدیر تسویه باید مطالبات را وصول کند و در صورت نیاز برای پرداخت بدهی ها میتواند معاملات هم انجام دهد. مدیر تسویه به مدت دو سال انتخاب میشود و اگر در این دو سال نتوانند تسویه شرکت را به اتم ام برسانند میتواند برای یک بار به مدت یک سال سمتشان را تمدید کنند.

محل تسویه برای انحلال شرکت

زمان انحلال شرکت و اعلام وضعیت تسویه برای شرکت باید یک مکان به عنوان محل تسویه معرفی شود زیرا که اشخاص طلبکار و یا بدهکار برای انجام امور تسویه با شرکت به آن محل مراجعه کنند که معمولا محل تسویه شرکت همان محل دفتر مرکزی که در روزنامه رسمی قید شده است تعیین میشود مگر آنکه زمان انحلال یک مکان دیگر معرفی کنند.
شرکت ها پس از انحلال در حال تصفیه قلمداد میشوند و باید دنبال نام شرکت همه جا عبارت در حال تصفیه ذکر شود و نام مدیر یا مدیران تصفیه در کلیه اوراق و آگهی های مربوط به شرکت قید شود.

تقسیم دارائی شرکت در زمان انحلال

قسمتی از دارایی شرکت در در زمان تسویه مورد نیاز شرکت نمی باشد بین سهامداران و شرکا تقسیم میگردد که هر سهامدار به میزان در صد سهم خود از دارایی سهم میبرند. به شرط آن که حقوق بستانکار ملحوظ و معادل دیونی که هنوز موعد تأدیه آن نرسیده است موضوع شده باشد.
برای انحلال شرکت مانند دیگر تغییرات باید صورتجلسه تنظیم گردد و پس از امضا تمام اعضا به اداره ثبت پست شود.(باید توجه داشت که صورتجلسه انحلال شرکت به غیر از امضا اثر انگشت تمام اعضا را داشته باشد ) پس از بررسی کارشناسان اداره ثبت شرکتها و تاییدیه انحلال ،آگهی انحلال صادر میشود که در آن مدیر تسویه و محل تسویه معرفی میشود و این آگهی حتما باید در سایت روزنامه رسمی ثبت نام شود تا بعد از ۷ روز کاری چاپ گردد.

مدارک مورد نیاز برای انحلال انواع شرکت

  • در صورت داشتن تغییرات آخرین آگهی تغییرات و در صورت نداشتن تغییرات آگهی تاسیس
  • مهر شرکت
  • ارائه صورتجلسه انحلال
  • رسید پذیرش اینترنتی
برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید
شما می توانید برای دریافت مشاوره انواع خدمات ثبتی با کارشناسان ثبت صدرا در ارتباط باشید و با دریافت مشاوره ، بهترین مسیر تجربه ثبتی را دریافت نمایید. ما به شما این قول را می دهیم که در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت خدمات شما را انجام دهیم .
09127773762

سوال از شما پاسخ از ما