انواع برند در ایران

تاریخ بروز رسانی مطلب :‌ 1396-11-08

قبل از اینکه به موضوع انواع برند بپردازیم ، یک تعریف کلی از برند برای شما شرح می دهیم . برند عبارت است از یک اسم ، اصطلاح ، نشانه خاص ، طرح و مدلی خاص ، و یا مجموعه ترکیبی از آنها ، که هدف از ثبت برند و ایجاد برند به منظور شناساندن کالاها و خدمات یک فروشنده یا شرکت می باشد. وب سایت ویکی پدیا فارسی ، تعریف کاملی از برند برای شما آورده است ( تعریف برند – ویکی پدیا فارسی ) .

یکی از قدیمی ترین تعاریف از یک برند توسط انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) در سال ۱۹۶۰ ارائه گردیده است. این تعریف بر اهمیت آرم و علامت های به کار رفته در یک مارک تجاری به عنوان مبنایی برای تمیز آن مارک های دیگر تاکید می کند. بنا بر تعریف انجمن بازاریابی آمریکا برند عبارت است از : یک اسم ، علامت ، نماد یا طرح ، یا ترکیبی از آن ها به منظور شناسایی کالاها و خدمات ارائه شده توسط یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و تمیز دادن آن ها از محصولات رقبا

انواع برند

الف ) برند تضمینی

برند تاییدکننده و تضمینی در فرهنگ حقوقی اینگونه تعریف شده است : علامت تجاری یا علامت خدماتی علامتی است که به منظور نشان دادن اینکه کالا یا خدمت دارای برخی استانداردهای کیفیت یا نشات گرفتن آن ها از مبدا خاصی است به کار برده می شود. معمولاَ وقتی علامت تضمینی و تایید کننده بر روی کالاها به کار می رود، مصرف کنندگان با اطمینان بیشتری به خرید کالاها یا خدمات می پردازند. در واقع این برندها، ممکن است توسط هر کس که بتواند کالا و خدمات خود را با استاندارد تعیین شده وفق دهد، مورد استفاده قرار می گیرند. مانند ایزوها
در این نوع برند، مالک به دلیل ضرورت بی طرفی خودش حق استفاده از آن را ندارد.

ب) برند جمعی

نشان ، برچسب ، کلمه یا عبارت یا هر علامت دیگری است که نشان می دهد کالاهای تولید شده یا خدمات ارائه شده مربوط به اعضای یک سازمان یا اتحادیه خاص است برندهای جمعی گفته می شود. به طور مثال حروف ” ILGWU ” روی هر پیراهنی باشد نشان می دهد که این پیراهن از تولیدات اعضای یک اتحادیه بین المللی تولید کننده لباس می باشد و بدین وسیله این پیراهن را از آن هایی که اشخاص خارج از اتحادیه تولید می کنند ممتاز می سازد.

تعریف دیگری که از علامت جمعی به عمل آمده عنوان می دارد : علامت جمعی علائمی می باشند که مربوط به انجمن هایی هستند که اعضا به دلیل برخی ویژگی ها و خصوصیات برجسته، خود را با این علائم معرفی می کنند. مانند انجمن های مهندسی، حسابداری و غیره
یک علامت جمعی می تواند تحت موسسه ای باشد که خود از آن علامت ، استفاده نمی کند بلکه اعضا از آن استفاده می کنند. در این صورت موسسه، معیارهای کیفی خاصی را مشخص می نماید و اعضا زمانی می توانند از این علامت جمعی استفاده نمایند که شرایط و معیارهای تعیین شده را رعایت نمایند.

در ماده ۷ بند ۱ کنوانسیون پاریس علائم تجاری جمعی، پیش بینی و پذیرفته شده است و هر کشور عضو اتحادیه متعهد است که علامت تجاری مربوط به انجمن هایی را که موجودیت آن ها در کشور مبدا برخلاف قوانین نباشد، پذیرفته و از آن ها حتی در صورت نداشتن موسسه صنعتی یا تجاری حمایت نماید.

این اتحادیه عموماَ اتحادیه های تولیدکنندگان و سازندگان و توزیع کنندگان ، فروشندگان یا سایر تجار کالاهایی هستند که در یک کشور، ناحیه یا محل معینی فعالیت می کنند. علائم جمعی نیز برای تشخیص کالای این قبیل جماعات از کالای دیگر به کار می رود. مانند سولینگن که برای تشخیص محصولات فولادی ناحیه معینی از آلمان به کار می رود.

ج) برند مشهور

برندهایی که در یک کشور مشهور شده است ( چه ثبت شده باشد و چه ثبت نشده باشد) برندهای مشهور نامیده می شود. در حمایت از علائم مشهور کنوانسیون پاریس چنین مقرر می دارد : چنانچه ثبت علامتی یا استعمال علامت تجاری یا صنعتی که به ترتیب اعم از انتشار مجدد، تقلید یا ترجمه ، امکان بروز اشتباهاتی را فراهم آورد ، باطل و ممنوع اعلام می گردد مشروط بر اینکه مقامات صالح هر کشور، برایشان مسجل و اثبات شده باشد که این علامت شناخته شده و مشهور است و ادعای صرف کفایت نمی کند که چنین برخوردی ایجاد گردد .

 

 

برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید
شما می توانید برای دریافت مشاوره انواع خدمات ثبتی با کارشناسان ثبت صدرا در ارتباط باشید و با دریافت مشاوره ، بهترین مسیر تجربه ثبتی را دریافت نمایید. ما به شما این قول را می دهیم که در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت خدمات شما را انجام دهیم .
09127773762

سوال از شما پاسخ از ما