تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود

تاریخ بروز رسانی مطلب :‌ 1401-12-04

یکی از مهمترین موضوعاتی که ابتدای ثبت انواع شرکت برای متقاضیان پیش می آید تفاوت بین ثبت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود می باشد . چرا که این دو نوع ثبت شرکت یکی از پرطرفدارترین انواع ثبت شرکت در ایران و حتی خارج از ایران می باشد .

برای اینکه شما کامل به موضوع تفاوت این دو نوع شرکت آگاه شوید در این مطلب ما 12 تفاوت اصلی شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود را برای شما توضیح داده ایم . پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید به راحتی نوع شرکت خود را انتخاب کنید .

تفاوت بین شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود

شرکت سهامی خاص چیست ؟

شرکت سهامی خاص به عنوان زیر مجموعه شرکت‌های سهامی، با مشارکت و سرمایه گذاری حداقل 3 شریک تاسیس می‌گردد و تمامی سرمایه مورد نیاز برای تاسیس آن باید توسط موسسین شرکت تامین شود. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص 1 میلیون ریال بوده که 35 درصد آن می‌بایست در یک حساب مخصوص سپرده شود.

سهامداران می‌توانند سهام خود را به دیگری واگذار نمایند و مسئولیت‌ آن‌ها در برابر بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ اسمی سهام‌ آن‌ها است. تعیین حداقل یک بازرس در هنگام ثبت شرکت ضروری‌ است. لازم به ذکر است که سهام شرکت‌های سهامی خاص را نمی‌توان در بازار بورس معامله کرد و همچنین صدور اوراق قرضه در این نوع شرکت امکان پذیر‌ نیست.

یکی از دیگر از قوانین مربوط به شرکت‌های سهامی خاص این است که قبل از نوشتن نام شرکت و یا بلافاصله پس از آن باید کلمه «خاص» آورده شود و درج این کلمه در هر جایی که نامی از شرکت آورده می‌شود، الزامی است. شرکت‌های سهامی خاص بر خلاف سایر شرکت‌های تجاری می‌توانند به فعالیت غیر تجاری بپردازند و این امر یکی از ویژگی‌های مهم‌ آن‌ها محسوب می‌شود. نکته دیگر این است که سهامداران و بازرسان در شرکت سهامی خاص نباید دارای نسبت فامیلی باشند.

شرکت با مسئولیت محدود چیست ؟

شرکت با مسئولیت محدود با حضور حداقل دو شریک و بدون نیاز به تعیین بازرس تاسیس می‌شود و یکی از مرسوم‌ترین انواع شرکت‌ها با موضوع فعالیت تجاری در ایران است. تعهد و وظیفه هر یک از شرکا درست به اندازه میزان آورده‌ آن‌ها بوده و سرمایه شرکا به اسم سهم الشرکه معرفی می‌شود و همچنین قابل تقسیم به سهام مساوی‌ نیست. استفاده از عبارت «با مسئولیت محدود» در اسم شرکت الزامی است و همچنین سرمایه یا سهم الشرکه شرکا قابلیت انتقال به صورت آزادانه را ندارد.

در مقدار سرمایه اولیه‌ای که شرکا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ارائه می‌کنند، اجباری وجود ندارد ولی در برخی منابع ذکر شده است که نباید از 1 میلیون ریال کمتر باشد. تشکیل این نوع شرکت بدون نیاز به تشریفات پیچیده است و تنها با ارائه سرمایه شرکا می‌توان برای ثبت شرکت اقدام نمود.

بهتر است که از اسم شرکا در نام شرکت با مسئولیت محدود استفاده نشود و اگر سرمایه شرکا به صورت غیر نقدی‌ است، باید صراحتا در شرکت نامه قید گردد. معمولا شرکت‌های با مسئولیت محدود برای تعداد زیاد شرکا مناسب‌ نیست و بیشتر در بین افرادی که ارتباطی خانوادگی یا دوستانه با یکدیگر دارند تشکیل می‌گردد. انتخاب مدیر در این نوع شرکت‌ها بر اساس مقررات مشخصی نیست و حتی می‌توان مدیر شرکت را از شخصی به جز شرکا انتخاب نمود.

کارشناس : آقای فرهاد بیات

تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود

12 تفاوت ثبت شرکت سهامی خاص با ثبت شرکت مسئولیت محدود به شرح ذیل می باشد :

 • تفاوت در تعداد اعضا: به منظور ثبت شرکت سهامی خاص می‌بایست حداقل سه نفر به عنوان سهامدار معرفی گردند، ولی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود وجود دو نفر به عنوان شریک کفایت می‌کند.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در نحوه ثبت سرمایه شرکت : در هنگام ثبت شرکت سهامی خاص می‌بایست حداقل میزان 35 درصد از سرمایه ابتدایی شرکت در یک حساب مشخص سپرده گردد و گواهی سپرده گذاری به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل شود. مابقی 65 درصد سرمایه شرکت در تعهد سهامداران شرکت خواهد ماند. اما در هنگام تاسیس شرکت با مسئولیت محدود نیازی به افتتاح حساب جداگانه نبوده و تنها با ذکر میزان سرمایه در اساسنامه، می‌توان به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه نمود.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در موضوع شرکت : شرکت‌های سهامی می‌توانند با عنوان شرکت تجاری یا بازرگانی به فعالیت‌های غیرتجاری بپردازند و الزامی در انجام امور تجاری نخواهند داشت. ولی شرکت‌های با مسئولیت محدود صرفا برای انجام فعالیت‌های تجاری تشکیل می‌شود و انجام فعالیت غیرتجاری در آن قانونی نیست.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در انتخاب بازرس در دو نوع شرکت : در هنگام تاسیس شرکت‌های سهامی خاص تعیین حداقل یک بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل الزامی بوده ولی تعیین بازرس در شرکت با مسئولیت محدود ضروری‌ نیست؛ هرچند تعیین هیئت نظار در این نوع شرکت به صورت اختیاری صورت می‌گیرد.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در نحوه درج آگهی در روزنامه : آگهی تاسیس و سایر آگهی‌های شرکت سهامی خاص می‌بایست در روزنامه کثیر الانتشار درج گردد ولی انتخاب روزنامه کثیر الانتشار برای آگهی‌های شرکت با مسئولیت محدود ضروری‌ نیست.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در نحوه انتخاب مدیر : مدیر برگزیده برای شرکت‌های سهامی خاص می‌بایست یکی از سهامداران شرکت باشد و حداکثر زمان مدیریت دوسال‌ است. اما در شرکت مسئولیت محدود الزامی به برگزیدن مدیر از بین شرکا نبوده و می‌توان شخصی خارج از شرکت را به عنوان مدیر انتخاب نمود. از طرفی مدت مدیریت در این نوع شرکت‌ها دارای محدودیت‌ نیست.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در تقسیم سود و زیان شرکت : همان گونه که بیان شد سهم الشرکه در شرکت مسئولیت محدود قابل تقسیم به صورت سهام‌ نیست و تعهد و مسئولیت شرکا در برابر ضرر و زیان به اندازه میزان سهم الشرکه‌ آن‌ها خواهد بود، همچنین تقسیم سود هم بر همین مبنا صورت می‌گیرد. با این وجود در برخی مواقع می‌توان با موافقت اعضا روش دیگری را برای تقسیم سود در نظر گرفت. اما تقسیم سود و زیان و میزان تعهد افراد در شرکت سهامی خاص تنها به میزان تعداد سهام اعضای شرکت وابسته است و استفاده از روش‌های دیگر در این خصوص امکان پذیر‌ نیست.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در ثبت سرمایه غیر نقدی : اگر قسمتی از سرمایه شرکت به صورت غیر نقدی تامین گردد، مقدار سرمایه غیر نقدی در شرکت‌های سهامی خاص می‌بایست توسط کارشناس رسمی دادگستری مشخص و ثبت گردد ولی در شرکت با مسئولیت محدود، شرکا می‌توانند مقدار این سرمایه را برآورد و ثبت نمایند.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در تشکیل مجمع عمومی : وجود شرایط پیچیده و مشکل برای تشکیل مجمع عمومی در شرکت با مسئولیت محدود یکی دیگر از تفاوت‌های آن با شرکت سهامی خاص است. چرا که مجمع عمومی در شرکت سهامی با شرایط ساده تری تشکیل می‌گردد.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در انتقال سهام : به منظور واگذاری سهام در شرکت‌های با مسئولیت محدود، موافقت سه چهارم شرکا الزامی بوده و این امر از طریق تشکیل مجمع عمومی و ثبت در دفتر اسناد رسمی صورت می‌گیرد. ولی انتقال سهام در شرکت‌های سهامی به صورت عادی انجام می‌شود و با مراجعه گیرنده و واگذارکننده سهام به اداره دارایی می‌توانند گواهی 4 درصد مالیات نقل و انتقال را دریافت نموده و از این طریق انتقال سهام صورت بگیرد.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در نحوه انحلال : در صورتی که تعدادی از شرکا که بیش از نیمی از سرمایه را در شرکت مسئولیت محدود در اختیار داشته باشند تصمیم به انحلال شرکت بگیرند، این اتفاق خواهد افتاد. همچنین انحلال در صورت فوت یکی از شرکا شرکت و با ذکر این مورد در اساسنامه شرکت هم ممکن است رخ دهد. ولی در شرکت سهامی خاص فوت سهامداران تاثیری در انحلال شرکت نداشته و اگر دو سوم اعضای شرکت کننده در مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام به انحلال شرکت سهامی رای دهند، این اتفاق خواهد افتاد.
 • تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در تسهیلات اعطایی از سوی بانک‌ها : امکان دریافت وام و یا تسهیلات بانکی تا حداکثر میزان 10 برابر سرمایه شرکت‌های سهامی خاص وجود دارد، ولی هیچگونه قانونی برای دریافت تسهیلات از سوی بانک برای شرکت مسئولیت محدود پیش بینی نشده است.

شباهت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود

در کنار تفاوت هایی که در ارتباط با این دو نوع شرکت به آنها در قسمت بالا اشاره شد ، این شرکت ها شباهت هایی نیز دارند که عبارت است از

 • تصمیم در افزایش سرمایه شرکت به صورت اختیاری می باشد .
 • همچنین میزان آرا در شرکتهای سهامی براساس میزان سهام و در شرکت مسئولیت محدود به اندازه میزان سرمایه شرکاء می باشد .
 • همچنین برای ثبت هر یک از این انواع شرکت میزان سرمایه هر دو برای شروع به میزان یک میلیون ریال می باشد .

کدام نوع شرکت برای ثبت در ایران مناسب است ؟

هر دو نوع شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص به طور کلی به دلیل اینکه قوانین منعطف و همچنین قابل فهم و ساده ای دارند ، از محبوبت بالایی در ثبت شرکت برخوردار هستند . اما اگر در انتخاب نوع شرکت خود با تردید رو برو هستید ، یکی از راه های انتخاب نوع شرکت به تعداد اعضاء بستگی دارد . برای مثال در صورتی که شما فقط دو شریکت هستید و نیاز به ایجاد شرکت دارید ، نوع شرکت مسئولیت محدود برای شما مناسب می باشد .

بطور کلی در صورتی که در انتخاب نوع شرکت خود تردید دارید و نیاز به مشاوره بیشتر ثبت شرکت دارید ، کافیست با مجموعه ثبت صدرا در ارتباط باشید تا ما بهترین ترین نوع شرکتی که مناسب کارتان می باشد را پیشنهاد و در کوتاه ترین زمان و کمترین انجام دهیم

موضوعات مرتبط با تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود

تمامی مواردی که در زیر لیست شده همگی موارد مرتبط با موضوع با تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود می باشد که در مطلب فوق به صورت کامل به آن اشاره شده است .

 • تفاوت شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود
 • تفاوت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص
 • فرق شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود
 • شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص
 • تفاوت سهامی خاص با مسئولیت محدود
 • شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص
 • فرق شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود
 • فرق شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص
 • شرکت سهامی خاص بهتر است یا مسئولیت محدود
 • تفاوت شرکت مسئولیت محدود با سهامی خاص

پس از ثبت شرکت مسئولیت محدود و یا سهامی خاص خود حتما به فکر پلمپ دفاتر 1402 خود باشید . برای توضیحات بیشتر به صفحه راهنمای پلمپ دفاتر مراجعه کنید .

سوالات متداول

شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص ؟
میزان سرمایه اولیه شرکت با مسئولیت محدود بیشتر است یا سهامی خاص ؟
4.7/5 - (10 امتیاز)
برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید
شما می توانید برای دریافت مشاوره انواع خدمات ثبتی با کارشناسان ثبت صدرا در ارتباط باشید و با دریافت مشاوره ، بهترین مسیر تجربه ثبتی را دریافت نمایید. ما به شما این قول را می دهیم که در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت خدمات شما را انجام دهیم .
09127773762

سوال از شما پاسخ از ما