ثبت برند و آنچه لازم است بدانید

تاریخ بروز رسانی مطلب :‌ 1398-03-29

ثبت برند و آنچه لازم است بدانید : زمانی که خدماتی ارائه و محصولی تولید می شود نیاز به معرفی و تمیز تشخیص دادن از سایر خدمات و محصولات دیگر دارد که این امر با ثبت برند (علامت تجاری) امکان پذیر می باشد.

علامت تجاری یا برند انتخاب شده باید توانایی معرفی محصول و خدمات ارائه شده اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم داشته باشد.غالبا در اکثر مشاغل برند برای شناخته شدن محصولاتشان از محصولات رقیبان و جذب و حفظ مشتری طراحی و ارائه شده و حائزاهمیت بودن این امر مشخص شده است اما متاسفانه حائز اهمیت بودن ثبت برند که تنها وسیله حمایت از آن می باشد هنوز به طور کامل جا نیفتاده است.

هنگامی که برند به ثبت میرسد از نظر قانونی شرکت حق انحصاری نسبت به آن پیدا کرده و می تواند از عرضه کالا ها توسط اشخاص دیگر با علامت تجاری یکسان یا مشابه که به صورت گمراه کننده ای خود را از آن برند یا زیر مجموعه آن نشان می دهد که این امر باعث گمراه شدن مشتریان می شود جلوگیری کند. اگر برند به ثبت نرسد سرمایه گذاری در بازاریابی یک محصول به دلیل استفاده کردن از آن علامت تجاری یا علامت مشابه آن به هدر رفته و نه تنها سود شخص و شرکت را کاهش داده بلکه باعث نزول کیفیت آن محصول ارائه شده می شود.پس ثبت برند می تواند برگ برنده آن محصول در بازار و همچنین اعطای آن به شخص ثالث منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشد و همچنین اگر قصد اعطای نمایندگی داشته باشند ثبت برند جزء ضروری اعطای نمایندگی است.

مدت اعتبار برند

از تاریخ ثبت برند تا ده سال دارای اعتبار می باشد همچنین شش ماه زمان برای تاخیر تمدید آن به همراه پرداخت هزینه تاخیر درنظر گرفته شده است.

قابل ثبت بودن یا نبودن برند

هر حرف یا حروف،کلمه، عکس، شکل، رنگ،برچسب یا ترکیبی از آن ها که برای تشخیص و معرفی کالاها وخدمات بکار رود، علامت تجاری یا برند محسوب می‌شود.در بعضی از کشور ها ثبت برند محدودیتی ندارد.یعنی علاوه بر گزینه های گفته شده حتی با صوت یا مزه یا بو و خیلی چیزهای دیگر می توانند علامت تجاری خود را به ثبت برسانند. اما با این حال بسیاری از کشورها برای آنچه که بعنوان برند قابل ثبت هستند محدودیت‌هایی قائل شده‌اند واجازه ثبت برندهایی را می‌دهند که قابل یا مشاهده باشند یا بتوان آن ها را به صورت گرافیکی نشان داد.

حال به برندهای غیر قابل ثبت می پردازیم

 1. واژه های انتخابی عام نباشند.
 2. توصیفی نباشند.
 3. خلاف نظم عمومی و اخلاق نباشند.
 4. گمراه کننده نباشد یعنی مصرف کننده را از نظر ماهیت جغرافیایی و کیفیت دچار گمراهی نکند .
 5. همچنین دچار گمراهی با علامت تجاری دیگر نشود.

طبق ماده ۳۲ قانون برند طبق شرایط زیر به ثبت نمی رسد:

 • کالاها یا خدمات تولید شده از کالاها و خدمات تولید شده جای دیگر قابل تشخیص نباشد.
 • دارای هماهنگی با نظم عمومی و موازین شرعی باشد.
 • تحت هیچ شرایطی از نظر خصوصیات و شرایط جغرافیایی ،مراکز تجاری و عموم را نباید گمراه کند.
 • تقلید نظامی یا نشانه هایی از کشور ها و …. را نباید دارا باشد مگر اینکه توسط سازمان مربوطه اجازه استفاده از این عناوین صادر گردد.
 • برندی که می خواهد به ثبت برسد نباید مانند آن یا مشابه وجود داشته باشد، چه در زمینه فعالیت مربوطه خود باشد و حتی اگر در زمینه دیگری فعال باشد باز هم تشابه علامت تجاری نباید صورت گیرد.
 • برای ثبت برند تاریخ تقاضای ثبت آن هم بسیار مهم است، اگر یک علامت تجاری هم زمان دو متقاضی برای ثبت داشته باشد متقاضی ای که تاریخ تقاضای آن ارجعیت داشته باشد اجازه به ثبت رساندن آن را دارد.

خرید و فروش برند

در حیطه کسب و کار و تجارت تمامی شرکت ها برای افزایش تعداد متقاضیان محصول خود و همچنین افزایش سرمایه شرکت در جهت افزایش فروش برند خود تلاش بسیاری می کنند.برای پیش برد بهتر این امر بهتر است خدمات یا محصولات را به افراد سرشناس و موفق در کار و تجارت ارائه داد و همچنین به دنبال این بود که مشتریان به چه چیزهایی علاقه داشته و بیشتر وقت خود را برای چه چیزی می گذارند.اما یکی دیگر از روش های افزایش فروش استفاده از الکسا (Alexa ) است.

سرویس الکسا در آدرس Alexa.com ارائه می شود، در این سرویس پایگاه های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدکنندگان رتبه دار شده و این امر برای بالا بردن فروش از طریق سامانه های اینترنتی دارای اهمیت بسیار می باشد.

و اما در خرید برند دسته ای از افراد در ابتدای کار خود تمایل به فروش بالا در کوتاه ترین زمان را دارند به همین علت به خرید برند اقدام می کنند.

مدارک لازم برای ثبت برند

ثبت برند برای شخص حقیقی و حقوقی متفاوت و به شرح زیر است

ثبت برند برای شخص حقیقی :  ثبت برند شخص حقیقی برای خود شخص می باشد که باید جواز ثبت برند یا موافقت نامه یا پروانه ی کسب از صنف مورد نظر را به همراه کپی شناسنامه و کارت ملی – تصویرعلامت به تعداد ۱۲عدد در ابعاد ۶ در۶ و در برگی دیگر درباره ی علامت تجاری انتخاب شده و وصف آن و همچنین مستند بودن علامت از فرهنگ لغت نوشته شود و اگر برند انتخاب شده لاتین باشد شخص دارای جواز باید کارت بازرگانی خود را ارائه دهد.

ثبت برند برای شخص حقوقی :  ثبت برند شخص حقوقی برای شرکت می باشد که باید جواز کسب به همراه مدارک شرکت که شامل روزنامه یا آگهی تاسیس است و کپی شناسنامه و کارت ملی شخصی که دارای حق امضا در شرکت می باشد. تصویرعلامت به تعداد ۱۲عدد در ابعاد ۶ در۶ و در برگی دیگر درباره برند انتخاب شده و وصف آن.امضای وکالتنامه ی افراد دارای حق امضا و اگر علامت تجاری لاتین باشد کارت بازرگانی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی باید ارائه شود.

ثبت صدرا برای پیشنهاد نام شرکت دارای بانک نام می باشد که در آن از نام هایی استفاده شده که دارای معانی زیبا هستند و از لحاظ ثبتی این اسامی از قبل استعلام گرفته شده می باشند ، بدین معنی که از این کلمات در نام شرکتهای ثبت شده به ندرت استفاده شده اند و به همین دلیل احتمال ثبت آنها بسیار بالا می باشد .

برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید
شما می توانید برای دریافت مشاوره انواع خدمات ثبتی با کارشناسان ثبت صدرا در ارتباط باشید و با دریافت مشاوره ، بهترین مسیر تجربه ثبتی را دریافت نمایید. ما به شما این قول را می دهیم که در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت خدمات شما را انجام دهیم .
09127773762

سوال از شما پاسخ از ما