ثبت شرکت

دسته بندی: تاسیس شرکت
1396.09.06

ثبت شرکت : در دنیای امروزی اکثر فعالیتهای اعم از تجاری و اقتصادی در کشورها زیر نظر ارگان ها و سازمان های مربوطه و به صورت قانونی انجام می شود به طوری که اشخاص حقیقی برای ساماندهی فعالیت های تجاری باید دارای شرکت باشند تا بتوانند به صورت قانونی فعالیت کنند, در صورتی که اشخاص بدون فراهم شدن زمینه های اولیه به فعالیت بپردازند قطعا دچار مشکلاتی می شوند یکی از این زمینه های اولیه تشکیل شرکت می باشد , معمولا دو یا چند نفر برای انجام فعالیتهای تجاری , اقتصادی و غیره دور هم گرد می آیند و اقدام به ثبت شرکت می کنند , ثبت شرکت به فعالیتهای شخص حقیقی سامان می دهد و می تواند در حوزه مورد فعالیتش به نحو احسن فعالیت کند.

برای تاسیس شرکت باید در ابتدای امر به اداره ثبت شرکتها مراجعه شود البته در سال های اخیر سامانه ثبت شرکتها راه اندازی شده است و اشخاص حقیقی برای ثبت شرکت می توانند به سایت ثبت شرکتها مراجعه کنند, سایت ثبت شرکتها برای رفاه حال متقاضیان و دقت بالا در حین ثبت شرکت راه اندازی شده است قطعا ثبت شرکت به صورت اینترنتی نسبت به ثبت شرکت به صورت حضوری مزایای بسیاری دارد اما برخی از اشخاص در طی نمودن مراحل ثبت شرکت اینترنتی دچار مشکل می شوند و در مراحل پایانی که کمی پیچپده تر است, ناکام مانده و نمی توانند شرکت را به ثبت برسانند,از همین رو بایستی فرایند ثبت شرکت توسط اشخاصی انجام شود که در این حوزه دارای تخصص و تجربه می باشند , ثبت شرکت صدرا یکی از موسسات معتبر و زبده در زمینه فعالیتهای اداری ثبتی می باشد و متخصصان و وکلا این موسسه در حوزه ثبت شرکت بسیار فعال و قوی می باشند و می توانید با فراغ بال ثبت شرکت خود را به متخصصان ثبتی این موسسه بسپارید .

جهت ثبت شرکت از کجا شروع کنم

متقاضیان ثبت شرکتهای تجاری و موسسات غیرتجاری میتوانند فرآیند ثبت خود را به دو صورت توسط خود متقاضی یا از طریق وکلای مجرب در این زمینه به ثبت برسانند. در صورتی که می خواهید کار ثبت شرکت خود را شخصا” انجام نداده و از تجربه کارشناسان بهره جویید شما میتوانید با تماس با ثبت شرکت صدرا  از مشاوره کارشناسان مجرب و متخصص این مجموعه به صورت کاملا رایگان بهره مند شوید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل نمایید.

انواع ثبت شرکت

۷ نوع ثبت شرکت در ماده ۲۰ قانون تجارت ذکر شده است که عبارتند از:

  1. ثبت شرکت با مسئولیت محدود
  2. ثبت شرکت سهامی خاص / سهامی عام
  3. ثبت شرکت تضامنی
  4. ثبت شرکت مختلط غیرسهامی
  5. ثبت شرکت مختلط سهامی
  6. ثبت شرکت نسبی
  7. ثبت شرکت تعاونی تولید و مصرف

در انتخاب نوع شرکت تعداد اعضاء ، اهداف اعضاء ، مسئولیت هر عضو ، در تعیین نوع شرکت نقش مهمی ایفا می کند .

مراحل ثبت شرکت

قبل از هر اقدامی می بایست نوع فعالیت خود را مشخص نمایید این امر به شما کمک میکند تا قالب ثبتی مناسب را انتخاب نمایید. در گام بعدی ۵ نام شرکت خود را با نوجه به اولویت مشخص می نمایید حال نوبت به ثبت سامانه ای از طریق سایت اداره ثبت شرکتها موسسات غیرتجاری می رسد این امر مستلزم تجربه و تخصص می باشد. پس از ثبت سامانه ای و تایید نام شرکت نوبت به ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها و پیگیری روند اداری کار می رسد.

مدارک ثبت شرکت

مدارک لازم جهت ثبت انواع شرکتها بدین شرح است :

  • برابر اصل شده مدارک شناسایی اعضاء، هیئت مدیره ، شرکا و سهامداران ( کارت ملی و شناسنامه ) ،
  • اخذ گواهی عدم سوءپیشینه ،
  • تنظیم اوراق اساسی شرکت ( اساسنامه ، شرکتنامه ، تقاضانامه ، متن صورتجلسه)

این اوراق به صورت کاملا تخصصی توسط کارشناسان مجموعه ثبت شرکت صدرا برای شما تنظیم می گردد.

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت به دو بخش حق الوکاله و هزینه های واریزی تقسیم می شوند که با توجه به نوع فعالیت ، میزان سرمایه ، حق الثبت و هزینه روزنامه رسمی هزینه ثبت شرکت مشخص میگردد جهت کسب اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران گستر صدرا در تماس باشد.


پاسخ به برخی سوالات شما :

 

۱- برای ثبت شرکت مجری ذیصلاح بهتره شرکت رو با مسئولیت محدود ثبت کرد یا سهامی خاص ؟

قالب ثبتی شرکت بستگی به شرایط شما داره به طور مثال تعداد شرکا . در شرکت های با مسئولیت محدود باید تعداد شرکا حداقل ۲ نفر باشد ولی در شرکتهای سهامی خاص باید ۳ نفر سهامدار و ۲ بازرس معرفی شود . همچنین شرکت های سهامی باید ۳۵ درصد از سرمایه اعلامی شرکت را در حسابی به نام شرکت واریز داشته باشند ولی شرکت های با مسئولیت محدود واریزی بانکی از سرمایه ندارند.

 

۲ – می خواستم راجب سهام انتفاعی و موسس بدونم که چگونه سهامی است ؟

سهم موسس یا انتفاعی سهمی است که دارنده آن بدون داشتن حقی به سرمایه شرکت از منافع شرکت به نسبت سهم خود بهره مند گردد و معمولا این گونه سهام را موسسان بابت اطلاعات علمی و فنی و تجارتی که به شرکت می آورند به خود تخصیص می دهند .

 

۳ – آیا برای ثبت شرکت سهامی خاص در شهرستان نیاز به گواهی عدم سوء پیشینه هست؟
بله باید گواهی عدم سوء پیشینه اعضا به همراه سایر مدارک ارائه شود.

 

۴ – اگر بخواهیم کارهایی مثل محوطه سازی و فضای سبز انجام دهیم باید موضوع فعالیت شرکت را چه چیزی درج کنیم ؟
باید موضوع فعالیت شرکت را ثبت شرکت خدماتی درج نمایید.

 

۵ – بعد از تعیین نام شرکت چه اقداماتی را باید انجام دهیم ؟

پس از مشخص شدن نام شرکت می بایست نسبت به چاپ اوراق مربوط به شرکت از سامانه اقدام نمود.

 

۶ – دفتر پلمپ روزنامه چیست؟
همانطور که از اسم این دفتر هم پیداست اطلاعات در آن باید به صورت روزانه وارد شود، این اطلاعات شامل : صادرات، واردات و تمامی درآمد ها و هزینه ها می باشد .

 

۷ – جواز تاسیس چیست؟
جواز تاسیس نوعی موافقت اصولی از طرف سازمان صنایع و معادن می باشد که پس از ارائه طرح توجیهی و قبول آن توسط کارشناس، از اداره مذکور صادر می گردد.

 

۸ – بعد از ثبت شرکت چقدر زمان برای تشکیل پرونده مالیاتی وجود دارد ؟
به طور قانونی پس از ثبت شرکت و از تاریخ تاسیس ۲ ماه زمان وجود دارد که نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی اقدام نمایید.

 

۹ – شرکت های مسئولیت محدود و سهامی خاص و سهامی عام به ترتیب باید چند نفر عضو داشته باشند ؟
در ایران شرکتهای مسئولیت محدود می بایست حداقل از ۲ نفر، سهامی خاص از ۳ نفر، سهامی عام از ۵ نفر، و شرکتهای تعاونی از ۷ نفر تشکیل شوند.

 

۱۰ – از بین سهامداران شرکت تعاونی چند نفر باید مدرک مرتبط داشته باشند؟
حداقل تعداد سهامداران در این نوع شرکتها ۷ نفر می باشد که می بایست از بین این تعداد حداقل ۲ نفر دارای مدرک تحصیلی و یا جواز کسب مرتبط با موضوع تعاونی مورد تقاضا باشند.

 

۱۱ – برای عوض کردن اسم شرکت و آدرس از مشهد باید چه مراحلی انجام داد ؟
یک صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده تنظیم و در آن تغییر ادرس و نام شرکت را اعلام می کنید

 

۱۲ – برای انجام خرید و فروش باید چه نوع شرکتی ثبت کرد ؟

برای انجام امور خرید و فروش و صادارات و واردات و نظایر آن باید موسسه غیر تجاری ثبت کنید.

 

۱۳ – آیا در موسسه غیر تجاری میشه خرید و فروش انجام داد ؟
در موسسات غیر تجاری همان طور که از اسمش پیداست امور غیر تجاری انجام میشود یعنی انجام امور تجاری مانند خرید و فروش و صادرات و واردات و نظایر آن در موسسات امکان پذیر نیست .

 

۱۴ – در کل چند نوع شرکت تعاونی داریم ؟

شرکتهای تعاونی به ۳ نوع تولیدی , توزیعی و تولیدی توزیعی تقسیم می شوند.

 

۱۵ – آیا شخصی که به سن قانونی نرسیده باشد میتواند عضو شرکت سهامی خاص باشد؟

شخصی که به سن قانونی نرسیده باشد تنها میتواند به صورت سهامدار عضو شرکت شود اما امکان عضویت در هیات مدیره را ندارد.یده باشد تنها میتواند به صورت سهامدار عضو شرکت شود اما امکان عضویت در هیات مدیره را ندارد.

لینک کوتاه
کپی شد .
امتیاز به این مطلب
جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره ثبت شرکت ، ثبت برند و سایر خدمات مرتبط در حوزه ثبتی با کارشناسان ثبت صدرا ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نوع و مسیر خدمات خود را دریافت نمایید. ما به شما این قول را می دهیم که در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت خدمات شما را انجام دهیم .

02126353621