شرکت سهامی خاص چیست ؟

تاریخ بروز رسانی مطلب :‌ 1396-11-12

شرکت سهامی خاص چیست ؟ از رایج ترین انواع ثبت شرکت در ایران ، ثبت شرکت سهامی می باشد . شرکت های سهامی به دلیل فراوانی سرمایه ، فراوانی در تعداد شرکاء و تنوع و گستره فعالیت مهمترین ، بزرگترین و فعال ترین نوع شرکت در میان شرکت های موجود به حساب می آیند . لازم به ذکر این نکته می باشد که شرکت های سهامی بر دو نوع هستند : شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص .

شرکت سهامی خاص به شرکتی گفته می شود که تمام سرمایه آن در زمان ثبت شرکت منحصراَ توسط موسسین تامین گردد . در این نوع شرکت ، عبارت ” شرکت سهامی خاص ” حتماَ باید قبل یا بعد از نام شرکت بدون فاصله با آن ، در کلیه اوراق ، اطلاعیه ها و آگهی های شرکت ، به طور روشن و خوانا نوشته شود . تعداد سهامداران شرکت سهامی خاص نباید کمتر از سه نفر باشد .

تمام سرمایه شرکت سهامی خاص را ( برخلاف شرکت سهامی عام ) باید خود موسسان تامین کنند که ممکن است به صورت نقدی یا غیر نقدی باشد. پرداخت نقدی نباید کمتر از ۳۵ درصد بهای کل سهام باشد و همچنین میزان سرمایه شرکت سهامی خاص نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد . لذا در مدت فعالیت شرکت ، میزان سرمایه آن نباید از مبلغ یک میلیون ریال کمتر شود والا هر ذی نفعی می تواند انحلال آن را ( با رعایت شرایط ماده ۵ لایحه اصلاحی ) از دادگاه درخواست کند.

شرکت سهامی خاص دارای اساسنامه و ارکان سه گانه ، یعنی مجامع عمومی ( عادی و فوق العاده ) هیئت مدیره و بازرس یا بازرسان ، مرکب از اصلی و علی البدل و نیز مدیر عامل است. در مجامع عمومی هر سهم یک رای دارد. در بدو تاسیس، مجمع عمومی موسس و بعداَ مجمع عمومی عادی، مدیران را از بین سهامداران و بازرس یا بازرسان را از بین سهامداران یا از خارج انتخاب می کند. مدت مدیریت نباید از دو سال تجاوز کند. مدت بازرسی نیز یک سال مالی است. مدیر عامل را هیئت مدیره تعیین می کند. منافع شرکت به نسبت سهام، بین سهامداران تقسیم می شود. یادآوری می کنیم که شرکت سهامی خاص نمی تواند اوراق قرضه منتشر کند . اصولاَ سهام آن قابل معامله در بازار بورس نیست.

شرکت سهامی خاص چیست ؟

شرکت سهامی خاص به طور کلی محدودیتی برای فعالیت ندارند و قانونگذار شرکت سهامی را هر چند ، فعالیت آن تجاری نباشد شرکت بازرگانی و تجاری محسوب می نماید. با ثبت شرکت سهامی خاص ، می توان با جمع آوری سرمایه های کوچک در محیطی دوستانه ، به انجام فعالیت تجاری پرداخت. این نوع از شرکت ، جهت اخذ نمایندگی ها و یا شرکت در مناقصات و مزایده های دولتی و نمایشگاه ها و همچنین اخذ تسهیلات بانکی از اعتبار نسبتاَ خوبی برخوردار است . از آن جایی که صاحبان شرکت سهامی خاص می توانند تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده خود از سیستم بانکی وام بگیرند ، بنابراین در هنگام اخذ تسهیلات معمولاَ می بایست افزایش سرمایه داشته باشند.
بنا بر آنچه آمد ، مشخصات و ویژگی های شرکت سهامی خاص را می توان به شرح ذیل برشمرد :

  1. تعداد مدیران حداقل ۳ نفر است.
  2. تعداد سهامداران نباید از ۳ نفر کمتر باشد.
  3. سرمایه شرکت صرفاَ توسط موسسین تامین می شود.
  4. حداقل سرمایه اولیه مبلغ یک میلیون ریال است.
  5. در بدو تاسیس حداقل ۳۵ درصد سرمایه به صورت نقدی باید به حساب شرکت تودیع شود.
  6. صورت سرمایه غیرنقدی ( در صورت وجود ) باید به تفکیک تقویم و در اظهارنامه منعکس گردد.
  7. چنانچه سهام ممتازی وجود داشته باشد باید موضوع آن در اظهارنامه قید شود.
  8. سهام شرکت سهامی خاص قابل عرضه در بورس نیست.
  9. در شرکت سهامی خاص اوراق قرضه قابل انتشار نیست.
  10. انتقال سهام در شرکت سهامی خاص موکول به موافقت سایر شرکاست.

اظهارنامه که به امضاء کلیه سهامداران رسیده باشد به انضمام رسید واریز وجه و صورت اقلام غیرنقد و ( با امضای سهامداران ) به همراه صورت جلسه مجمع عمومی موسس حاکی از رسیدگی به سهام و انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان و اعلام قبولی آنان و ذکر روزنامه کثیرالانتشاری که هرگونه آگهی راجع به شرکت تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد، می بایست به مرجع ثبت تسلیم و رسید دریافت گردد.

به موجب ماده ۷ قانون تجارت مندرجات اظهارنامه شرکت سهامی که باید دارای امضاء کلیه موسسین و قید تاریخ باشد به شرح ذیل است :

نام شرکت ، مرکز اصلی شرکت ، مدت شرکت ، موضوع شرکت ، هویت کامل و اقامتگاه موسسین ، مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیرنقد آن به تفکیک ، تعهدات سهام بانام و بی نام و مبلغ اسمی آن ها و در صورتیکه سهام ممتاز مورد نظر باشد تعیین تعداد و خصوصیات و امتیازات این گونه سهام ، میزان تعهد هر یک از موسسین و مبلغی که پرداخت کرده اند با تعیین شماره حساب و نام بانکی که وجوه پرداختی در آن واریز شده است. در مورد آورده غیرنقد، تعیین اوصاف و مشخصات و ارزش آن به نحوی که بتوان از کم و کیف آورده غیرنقد اطلاع حاصل نمود.

 

برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید
شما می توانید برای دریافت مشاوره انواع خدمات ثبتی با کارشناسان ثبت صدرا در ارتباط باشید و با دریافت مشاوره ، بهترین مسیر تجربه ثبتی را دریافت نمایید. ما به شما این قول را می دهیم که در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت خدمات شما را انجام دهیم .
09127773762

سوال از شما پاسخ از ما