پلمپ دفاتر – پلمپ دفاتر 1401

دسته بندی: سایر خدمات
1401.04.02

پلمپ دفاتر 1401

اگر  به دنبال روال فعالیت‌های ثبت شرکت هستید، باید با موضوع پلمپ دفاتر آشنای داشته باشید. در واقع شرکت‌ها بعد از فرآیند ثبت شرکت تا انتهای سال مالی خود زمان دارند تا برای پلمپ دفاتر اقدام کنند. در صورتی که این فرآیند انجام نگیرد منجر به جریمه مالیاتی برای شرکت خواهد شد. آیا شما مراحل  پلمپ دفاتر  در سال 1400 را می‌دانید یا خیر؟ اگر جواب شما خیر است پیشنهاد می‌کنیم  این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. ما در این مقاله قصد داریم در این مقاله راهنمای پلمپ دفاتر را از صفر تا صد برای شما بیان کنیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پلمپ دفاتر چیست ؟

در ابتدا این را بدانید که براساس ماده 6 قانون تجارت، کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی پس از ثبت شرکت جهت اظهار هزینه‌ها و درآمدهای خود در بازه‌های زمانی مختلف از قبیل روزانه، ماهیانه و …  به دفاتر پلمپ نیاز دارند.

در واقع تمامی شرکت‌ها موظف هستند فعالیت و عملکرد خودشان را به همراه عملکرد مالی یا عدم فعالیت و عملکرد خود را به صورت شفاف در قالب دفاتر پلمپ به دارایی اعلام کنند. در غیر این صورت شرکت علی الراس خواهد شد.

به این دلیل این دفاتر را دفاتر پلمپ می‌نامند زیرا تمامی صفحات این دفاتر در اداره مالیات و همچنین ثبت شرکت‌ها پلمپ می‌شود. به عبارت دیگر این دفاتر مربوطه برای اینکه مورد تایید اداره مالیات باشند باید پلمپ شوند و به امضا شده نماینده اداره ثبت شوند در غیر این صورت اعتباری ندارد.

پلمپ دفاتر سال 1400
پلمپ دفاتر سال 1400

انواع دفاتر پلمپ

در این بخش می‌خواهیم در مورد انواع دفاتر پلمپ با شما صحبت کنیم. اصولا دفاتر پلمپ دارای 4 نوع دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی و دفتر کیپه هستند که هر کدام را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 1. دفتر روزنامه: این دفتر مهم‌ترین دفتر قانونی پلمپ است. در واقع این دفتر پایه و اساس دیگر دفاتر است. بر طبق این دفاتر هر تاجری باید هر روز تمامی تراکنش‌ها، طلب‌ها، مراودات و معاملات مالی را در آن به ثبت برساند. تمامی اطلاعات مالی باید به صورت شفاف و دقیق و با جزئیات وارد شوند. البته ورود این اطلاعات می‌تواند تا 7 روز تاخیر داشته باشد.
 2. دفتر کل: فرد مورد نظر یا همان تاجر باید تمامی اطلاعات مربوط به معاملات و مراودات مالی خود را به صورت هفتگی از دفتر روزنامه استخراج کرده و به صورت کلی در این دفتر وارد کند. این موضوع را به خاطر داشته باشید که اطلاعات مندرج شده در دفاتر روزنامه و دفاتر کل باید با هم مطابقت داشته باشد.
 3. دفتر دارایی: یکی دیگر از دفاتر می‌خواهیم آن را بررسی کنیم دفاتر دارایی هستند. در واقع تاجر باید به صورت سالیانه تمامی اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول، بدهی‌ها و مطالبات خود را با جزئیات کامل و به ترتیب در این دفتر وارد کند. برای تکمیل این دفتر حداکثر تا 15 فروردین سال بعد مهلت دارد. اما به این نکته توجه کنید که در حال حاضر دفاتر دارایی وجود ندارند و به جای آن‌ها از ترازنامه‌ استفاده می‌شود.
 4. دفتر کیپه: اما آخرین دفتری که قصد داریم آن را با هم بررسی کنیم دفتر کیپه است. بر طبق این دفتر تاجر مورد نظر موظف است تمامی صورتحساب‌ها، مراسلات، مخابرات، فاکتورهایی که صادر کرده است به ثبت برساند.

این موضوع را به خاطر داشته‌باشید که از میان این 4 دفتر، فقط دفاتر روزنامه و دفاتر کل الزام به پلمپ قانونی دارند. برای دفتر کیپه و دفتر دارایی نیازی به درخواست پلمپ نیست.

کاربرد پلمپ دفاتر چیست ؟

ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که اصولا چرا باید پلمپ دفاتر را انجام داد و چرا این فرآیند برای شرکت‌ها الزامی و اجباری است؟ همانطور که در تعاریف دفاتر پلمپ نیز به آن اشاره کردیم این دفاتر با هدف جلوگیری از حساب‌سازی، تقلب و هر گونه پنهان‌سازی فعالیت‌های شرکت و درآمدهای مالی و عدم پرداخت مالیات مربوط به آن است.

در واقع این دفاتر در تمامی دعاوی حقوقی قابلیت استناد و معرفی دارد. به همین دلیل تمامی این دفاتر باید به صورت سالیانه به اداره مالیات تحویل داده شود، حتی در صورتی که شرکت مورد نظر هیچ نوع فعالیت و در راستای آن درآمدی نداشته باشد.

همچنین این موضوع را فراموش نکنید که بدون پلمپ دفاتر امکان دریافت کد اقتصادی وجود ندارد.

مشمولین پلمپ دفاتر قانونی

یکی دیگر از سوال‌های که برای انجام پلمپ دفاتر باید به آن پاسخ دهیم این است که چه اشخاصی مشمول عملیات پلمپ دفاتر قانونی می‌شوند؟ در پاسخ باید گفت که سه دسته افراد حقیقی و حقوقی هستند که ملزم به پلمپ دفاتر قانونی هستند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

1- تمامی اشخاص و افراد حقوقی که در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده‌اند.

2- تمامی اشخاص و افراد حقیقی دارنده کسب و کار

اصولا این دست از اشخاص حقیقی دارای گستره زیادی هستند، به طور مثال همه دارندگان کارت بازرگانی، صرافی‌ها، هتل‌های سه ستاره و بالاتر از آن، صاحبان بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، صاحبان کارخانجات و تولیدی‌ها در این دسته قرار می‌گیرند.

اشخاصی که بر طبق برگ قطعی مالیات از سال 1391 به بعد مجموع فروش و یا 10 برابر درآمدشان بیشتر از 3 میلیارد تومان بوده است مشمول پلمپ دفاتر قانونی می‌شوند.

3- تمامی تشکل‌های قانونی از قبیل انجمن‌ها، احزاب، اتحادیه‌ها و …

مهلت پلمپ دفاتر

بر طبق قانون تمامی افرادی که موظف به دریافت دفاتر قانونی هستند باید تا پایان اسفندماه سال قبل درخواست دریافت دفاتر قانونی پلمپ شده مربوطه را به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنند. در واقع برای دریافت هر نوع دفاتر پلمپ شده برای هرسال باید از سال قبل آن اقدام به دریافت کرد. مثلا برای سال 1401 باید تا پایان اسفند ماه سال 1400 اقدام کرد.

همچنین در صورتی که اقدام به تاسیس شرکت کردید تا یک ماه بعد از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها زمان دارید تا برای پلمپ دفاتر اقدام کنید.

البته به خاطر کرونا این زمان در حال حاضر قابل تمدید است. اما پیشنهاد ما به شما این است که هیچ گاه این موضوع را به روزهای آخر سال موکول نکنید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پلمپ دفاتر 1400 و پلمپ دفاتر 1401

این فرآیند مثل تمامی فرآیندهای قانونی برای انجام نیاز به معرفی مدارک قانونی دارد. اگر شما هم قصد دارید فرآیند پلمپ دفاتر را انجام دهید در ابتدا باید مدارک مورد نیاز آن را آماده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا این مدارک را به شما معرفی کنیم. اول از همه باید این را بدانید که این مدارک برای اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پلمپ دفاتر برای اشخص حقیقی

 • یک کپی از شناسنامه و کارت ملی شخص حقیقی مورد نظر
 • یک کپی از مجوز و پروانه کسب
 • اظهارنامه پلمپ همراه با مهر و امضای شخص حقیقی

مدارک مورد نیاز برای اخذ پلمپ دفاتر برای اشخاص حقوقی

 • یک کپی از کارت ملی مدیر عامل شرکت
 • مهر شرکت
 • یک کپی از روزنامه تاسیس شرکت
 • یک کپی از روزنامه رسمی آخرین تغییرات ثبتی شرکت
 • اظهارنامه پلمپ همراه با مهر و امضای شخص حقیقی
 • اصل وکالتنامه یا معرفی نامه برای وکیل رسمی دریافت پلمپ دفاتر قانونی

پلمپ دفاتر چقدر طول می‌کشد؟

یکی دیگر از موضوعاتی که برای افرادی که قصد اخذ پلمپ دفاتر را دارند اهمیت دارد، زمانی است که برای این کار باید در نظر بگیرند. خبر خوش این است که دفاتر پلمپ قانونی معمولا یک روز زمان می‌برند اما از زمانی که شما درخواست بدهید تا زمانی که توسط اداره پست تحویل شود حدودا بین یک تا دو ماه زمان می‌برد. در صورتی که بیش از این زمان طول بکشد باید با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید و با دریافت کد پیگیری پستی از وضعیت آن مطلع شوید.

مراحل درخواست پلمپ دفاتر

در این بخش قصد داریم مراحل درخواست پلمپ دفتر را به صورت کامل و با جزئیات به شما توضیح دهیم پس در صورتی که قصد انجام این فرآیند را دارید تا انتهای این بخش با ما همراه باشید.

:: در اولین مرحله باید به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir مراجعه کنید. سپس با انتخاب شخص حقوقی اطلاعات مورد نیاز آن از جمله شماره تلفن، شناسه ملی، تابعیت، کد پستی و … را به ثبت برسانید. در مرحله بعد باید شروع سال مالی و ماه مالی را تعیین کنید. پایان سال مالی نیز توسط خود سامانه تعیین می‌شود.

:: اطلاعات دیگری که باید در این مرحله ثبت کنید عبارتست از  اطلاعات آدرس محل دریافت دفاتر پلمپ شده. توجه داشته باشید که این اطلاعات آدرسی باید کاملا دقیق و صحیح باشند زیرا دفاتر پلمپ شده به کد پستی درج شده ارسال می‌شود.

:: در مرحله بعدی با توجه به اطلاعات وارد شده شما، شماره پیگیری اختصاص داده می‌شود. بعد از انتخاب سمت تکمیل کننده اظهارنامه باید اطلاعات مربوط به یکی از اعضای هیئت مدیره در آن ثبت شود.

:: در ادامه و در صفحه بعدی نیز باید اطلاعات سایر اعضای هیئت مدیره از قبیل نام، نام خانوادگی، شماره تلفن، کد پستی و … وارد شود. سپس در مرحله بعدی باید سمت اعضا هیئت مدیره که در مرحله قبل اطلاعات آن‌ها را وارد کردیم مشخص کنیم.

:: در ادامه نیز باید دفتر مورد تقاضای شخص متقاضی ، تعداد برگ‌های دفتر، تعداد جلدهای دفتر مشخص و تعیین شود. همچنین در صورتی که فرد متقاضی به دفاتر خاص نیاز داشته باشد باید تیک آن را فعال نماید.

:: مرحله بعدی و آخر این بخش مربوط به تایید صحت اطلاعات است. این بخش و مرحله دارای دو قسمت مدارک مورد نیاز و اظهارنامه پلمپ دفتر تجاری است. شخص متقاضی باید در این مرحله صحت اطلاعات خود را تایید کند.

نمونه فرم گواهی پلمپ دفاتر 1400 و پلمپ دفاتر 1401

فرم گواهی پلمپ دفاتر، نامه‌ای است که توسط اداره ثبت شرکت‌ها برای ارائه دادن به ارگان یا اداره‌ی خاصی با توجه به درخواست متقاضی صادر می‌شود. در ادامه یک نمونه از این فرم گواهی پلمپ دفاتر را برای شما قرار داده‌ایم که برای آشنایی می‌توانید آن را مطالعه کنید.

شروع سال مالی جهت اخذ پلمپ دفاتر چیست؟

در این قسمت نیز قصد داریم در مورد شروع سال مالی برای دریافت پلمپ دفاتر با هم صحبت کنیم. در واقع شروع سالی در این فرآیند به این معنی است که شروع سال، ماه و روز مالی باید براساس مراتب مشخص شده در اساسنامه شخصیت حقوقی باشد.

پلمپ دفاتر سال‌های قبل

اصولا دفاتر پلمپ برای یک سال مالی هستند که باید تمامی حساب کتاب‌های مالی مربوط به آن سال را در این دفاتر درج کرد. در صورتی که شما دفتر سال‌های قبل را پلمپ نکرده باشید نمی‌توانید برای سال جدید نیز درخواست پلمپ دفاتر بکنید بلکه باید در ابتدا جریمه‌های مالیاتی مربوط به آن را انجام دهد و بعد از تمام شدن فرآیندهای اداری برای سال جدید درخواست دفاتر پلمپ بکند.

مهم‌ترین دلایل رد پلمپ دفاتر 1400 و پلمپ دفاتر 1401

یکی از چالش‌هایی که ممکن است در فرآیند به وجود بیاید رد دفاتر پلمپ است. اما سوالی که این قسمت ممکن است پیش بیاید این است که دفاتر پلمپ به چه دلیل ممکن است رد شوند؟ در ادامه دلایل این موضوع را با هم بررسی می‌کنیم.

اول این موضوع را به خاطر داشته باشید که اطلاعات این دفاتر باید به صورت دقیق و شفاف مطابق با دستورالعمل‌های سازمان مالیاتی کشور تکمیل شود. همچنین تمامی این اطلاعات باید کامل و صحیح باشند در صورت ایراد و یا ناقص بودن این دفاتر رد خواهند شد. اما مهم‌ترین دلایلی که دفاتر پلمپ ممکن است رد شوند را در ادامه برای شما لیست کرده‌ایم.

 1. وجود اشتباه و غلط در ثبت امور مالی
 2. استفاده از دفاتر سال‌های قبل
 3. ثبت نبودن یک یا تعدادی از فعالیت‌های انجام شده
 4. پاک شدن مندرجات ثبت شده در دفاتر از روش‌های مختلفی از جمله تراشیدن یا استفاده از محلول‌های شیمیایی
 5. درج و ثبت یک فعالیت بین سطور دفاتر
 6. سفید ماندن تعدادی زیادی از صفحات دفاتر به قصد سواستفاده
 7. خارج شدن دفاتر از پلمپ و یا کم شدن تعداد برگ‌های آن
 8. درج و ثبت نکردن فعالیت‌های شعبات مربوطه

پیگیری دفاتر پلمپ

یکی دیگر از فعالیت‌هایی که باید ثبت اطلاعات مربوط به دفاتر پلمپ انجام دهید پیگیری آن است. در واقع بعد از ثبت اطلاعات مربوط به دریافت دفاتر پلمپ در سایت اداره ثبت شرکت‌ها، یک کد رهگیری به شما داده می‌شود.شما با استفاده از این کد رهگیری می‌توانید در صورتی که دفاتر برای شما ارسال نشوند از طریق آن پیگیری را انجام دهید. البته این موضوع را به یاد داشته باشید که کد رهگیری پلمپ دفاتر فقط برای سال جاری و سال قبل قابل دریافت خواهد بود.

سامانه پلمپ دفاتر

همانطور که در بالا هم به آن اشاره شد برای ثبت دفاتر پلمپ در مرحله اول باید به سامانه مربوط به پلمپ دفاتر در سامانه رسمی اداره ثبت شرکت‌ها به آدرس اینترنتی http://irsherkat.ssaa.ir مراجعه کنید. بعد از وارد شدن به این سامانه باید به قسمت پلمپ دفاتر تجاری مراجعه کنید. سپس همانطور که در قسمت مراحل پلمپ دفاتر تجاری توضیح داده شد تمامی اطلاعات مورد نیاز هر بخش را به دقت و صحت وارد کنید.

مهلت پلمپ دفاتر 1400 و پلمپ دفاتر 1401

همانطور که در بالا هم نیز به آن اشاره کردیم دریافت دفاتر پلمپ در هر سال یک مهلت و زمانی دارد، در صورتی که در آن مهلت این دفاتر اخذ نشوند شرکت مورد نظر ملزم به پرداخت جریمه مالیاتی خواهد شد. در واقع باید پلمپ دفاتر تا پایان سال مالی انجام شود.

این موضوع را به خاطر داشته باشید که بهترین زمان ارائه درخواست قبل از شروع شدن سال مالی است زیرا با شلوغی درخواست‌های آخر سال رو به رو نخواهید شد. در واقع برای ثبت درخواست پلمپ سال 1401 تا اسفند ماه سال 1400 مهلت دارید.

هزینه پلمپ دفاتر سال 1400

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که باید در این فرآیند به آن پاسخ دهیم هزینه پلمپ دفاتر است. در ابتدا به این موضوع توجه کنید که این هزینه در هر سال متفاوت از سال قبل است. همچنین این هزینه با توجه به میزان فعالیت و نوع دفتر مورد استفاده شده، کارمزد موسسه و … نیز متفاوت خواهد بود.

در پاسخ سوال به میزان هزینه پلمپ دفاتر باید گفت که  عدد یکسانی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت. نوع دفاتر پلمپ می‌توانند 50، 100 یا 200 برگ باشند، کارمزد موسسه‌های انجام این فرآیند نیز با توجه به تعداد برگ‌های دفاتر و خود موسسه متفاوت خواهد بود به همین دلیل نمی‌توان عدد ثابتی را برای آن در نظر گرفت.

اما بطور معمول هزینه پلمپ دفاتر 1400 بعلاوه کارمزد موسسه چیزی حدودا بین 450 الی 600 هزار تومان می شود .

هزینه پلمپ دفاتر سال 1401

هزینه پلمپ دفاتر همانطور که در بالا هم ذکر شده در هر سال متفاوت از سال قبل می باشد . همچنین میزان هزینه پلمپ دفاتر 1401 به تعداد برگهای دفتر مورد استفاده ، کارمزد موسسه ، هزینه های پستی و … شامل می شود .

نوع دفاتر پلمپ می‌توانند 50، 100 یا 200 برگ باشند، کارمزد موسسه‌های انجام این فرآیند نیز با توجه به تعداد برگ‌های دفاتر و خود موسسه متفاوت خواهد بود به همین دلیل نمی‌توان عدد ثابتی را برای آن در نظر گرفت.

هزینه پلمپ دفاتر 1401 به طور معمول بهمراه کارمزد موسسه چیزی حدودا بین 450 الی 600 هزار تومان می شود .

اگر پلمپ دفاتر را انجام ندهیم چه عواقبی در پی خواهد داشت؟

شاید در آخر این سوال برای شما پیش آمده باشد که در صورتی که ین دفاتر پلمپ را نداشته باشید چه مشکلی ممکن است برای شما به وجود بیاید؟ ابتدا این موضوع را به خاطر داشته باشید که پلمپ دفاتر یک فرآیند کاملا اجباری و ضروری است که دلایل آن را کمی قبل‌تر در ابتدای مقاله با هم بررسی کردیم.

در صورتی که این برای کسب و کار خودتان پلمپ دفاتر را انجام ندهید و ترازنامه و حساب سود و زیان خود را به داره مالیات ارائه نکنید با استفاده از ماده 193 قانون مالیات ملزم به پرداخت جریمه‌ای حدودا به اندازه 20 درصد برای هر کدام از موارد ذکر شده خواهید شد. همچنین در صورتی که دفاتر نامبرده رد شود جریمه‌ای معادل 10 درصد برای آن در نظر گرفته خواهد شد.

از آنجایی که عدم اقدام برای دریافت پلمپ دفاتر عواقب قانونی و مالی زیادی به همراه خواهد داشت پیشنهاد ما به شما این است که در هیچ صورت این فرآیند را به بعد موکول نکنید و تلاش کنید اطلاعات مربوط به آن را از ابتدای سال ثبت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با صفر تا صد فرآیند پلمپ دفاتر تجاری برای کسب و کار و تجارت آشنا کنیم. این موضوع را بدانید که ممکن است برای انجام این کار با چالش‌هایی رو به رو باشید اما در نهایت این فرآیند به نفع همه‌ی آحاد جامعه است. با ثبت این دفاتر اطلاعات و حاسب و کتاب‌های تمامی کسب و کارهای مهم به صورت قانونی و شفاف ثبت می‌شود و هیچ فرار مالیاتی و جرایم مربوط به آن اتفاق نخواهد افتاد.

در صورتی که این ثبت دفاتر برای شما کار مشکلی است و به تنهایی نمی‌توانید آن را انجام دهید و یا سوالاتی زیادی در این زمینه دارید می‌توانید از کارشناسان شرکت ما برای انجام این فرآیند اجباری کمک بگیرید.

سوالات متداول

01چند نوع دفاتر پلمپ داریم ؟

بطور کلی 4 نوع دفاتر پلمپ داریم :

 • دفتر روزنامه
 • دفتر کل
 • دفتر دارایی
 • دفتر کیپه
02آدرس سامانه پلمپ دفاتر چیست ؟

برای پلمپ دفاتر خود حتما باید وارد سامانه رسمی اداره ثبت شرکتها به آدرس اینترنتی http://irsherkat.ssaa.ir شوید .

03مهلت پلمپ دفاتر 1400 چه زمانی است ؟

مهلت پلمپ دفاتر 1400 و همچنین مهلت پلمپ دفاتر سال 1401 تا پایان اسفند ماه 1400 می باشد .

لینک کوتاه
کپی شد .
امتیاز به این مطلب
5/5 - (3 امتیاز)
جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره ثبت شرکت ، ثبت برند و سایر خدمات مرتبط در حوزه ثبتی با کارشناسان ثبت صدرا ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نوع و مسیر خدمات خود را دریافت نمایید. ما به شما این قول را می دهیم که در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت خدمات شما را انجام دهیم .

02126353621

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی ثبت صدرا
پشتیبانی ثبت صدرا
نیاز به مشاوره فوری دارید ؟

سلام . آذین هستم
کارشناس ارشد امور ثبتی .
به شما کمک می‌کنم که متناسب با نیاز خود مسیر و خدمات مناسبی را انتخاب کنید .

درخواست مشاوره فوری

لطفا اطلاعات تماس خود را به درستی وارد کنید

موسسه ثبت صدرا

موسسه ثبت صدرا

مشاورین ما به زودی با شما تماس می گیرند .